סימנים לבעיות כרומוזומליות

 
בבדיקות אולטרה סאונד יכולות להתגלות חריגות מסוימות מהנורמה, המכונות ממצאים סונוגרפיים. ממצאים אלו יכולים לרמז על בעיות כרומוזומליות בעובר, ובמיוחד במצבים שיש כמה ממצאים כאלו. להלן תוכלו לקבל מידע מקיף על ממצאים סונוגרפיים שונים בבדיקות אולטרה-סאונד בשלבים שונים של ההיריון.
 

דף הסבר לסימנים אולטרסונוגרפיים לבעיות כרומוזומליות

 
מהם סימנים אולטרסונוגרפיים? הסבר מקיף ניתן למצוא במאמר שלפניכם.
למאמר לחצו כאן.
 

מוקד אקוגני בלב ("Echogenic focus (''Golf ball

 
מוקד אקוגני בחלל החדר השמאלי של הלב הוא ממצא סונוגרפי, הנובע ממשקעי סידן בשריר הפפילרי או הכורדה טנדינה. לממצא זה אין כל משמעות קלינית מבחינת תפקוד הלב ואינו קשור למומי לב, אם כי הוא עלול להצביע על בעיות כרומוזומליות. למידע נוסף, לחצו כאן.
 

ציסטות צוואריות CERVICAL CYSTS

 
ציסטות צוואריות הן הצטברויות נוזל קטנות הממוקמות בחלק הקדמי-צדדי של הצוואר ונגרמות עקב עיכוב בהבשלת המערכת הלימפתית הצווארית וחיבורה למערכת הוורידית בצוואר. כאשר הממצאים הציסטיים הנ"ל מלווים בשקיפות עורפית 4 מ"מ או יותר ו/או בסימנים רכים או מבניים אחרים, מומלץ לפנות לייעוץ גנטי לבירור קריוטיפ וסקירה מורחבת בהריון. למידע נוסף לחצו כאן.
 

ציסטות בכורואיד פלקסוס CHOROID PLEXUS CYSTS

 
הכורואיד פלקסוס ((CP הוא אזור ספציפי במוח, הנמצא בתוך חדרי המוח ומייצר את הנוזל של המוח ועמוד השדרה (.(CSF הנוזל נוצר ע"י בלוטות הנמצאות בתוך ה – CP. לעיתים, הבלוטות נחסמות והנוזל נאסף בתוך "ציסטות", אלה הציסטות בכורואיד פלקסוס (CPC). כאשר נמצאת בסקירה ציסטה בכורואיד פלקסוס, יש לוודא שבוצעה סקירה מורחבת על מנת לשלול ממצאים סונוגרפיים נוספים. כאשר ישנם ממצאים נוספים, יש המלצה לבצע דיקור מי שפיר לשלילת בעיה כרומוזומלית. למידע נוסף לחצו כאן.
 

מעי אקוגני ECHOGENIC BOWEL

 
"ממצא" זה אינו מחלה אלא ממצא סונוגרפי, שעלול להצביע על בעיה מסוימת, למשל: דימום עוברי למי השפיר, סיסטיק פיברוזיס, זיהום עוברי, מומים במעיים, הפרעות בגדילה תוך רחמית ועוד. למידע נוסף לחצו כאן.
 

הרחבה קלה של אגני הכליה (הידרונפרוזיס – mild hydronephrosis)

 
הידרונפרוזיס, או הרחבת אגני כליה, מתייחס למצב שבו ישנה הצטברות של נוזל (שתן) בתוך הכליות. הימצאות של נוזל באגן הכליה מעידה על כך שהכליה טרם התרוקנה ואינה בהכרח מעידה על נזק לכליות. לרוב אין השפעה על העובר כאשר זהו הממצא היחידי הנצפה בבדיקת האולטרסאונד. במידה והנוזל אינו נעלם עד ללידה, מומלץ להמשיך מעקב על ידי רופא ילדים על מנת לוודא שהכליות מתפקדות היטב. כאשר בבדיקה מקיפה של העובר נצפים גם ממצאים נוספים מתעורר החשד להפרעה בכרומוזומים של העובר, ומומלץ לבצע בירור כרומוזומלי. למידע נוסף לחצו כאן.
 
המידע מבוסס על סקירה של יחידת האולטרסאונד תל השומר.

למידע נוסף על בדיקות לאיתור תסמונת דאון, דברו עם ד"ר פרוימוביץ: 072-2599721